Λίγα λόγια για εμάς - Αbout us

Το Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών Νέας Ιωνίας Βόλου διοργανώθηκε για πρώτη φορά το 2019, από τον « Χορευτικό Σύλλογο Ν. Ιωνίας Βόλου», που ιδρύθηκε το Σεπτέμβριο του 2012 από μια ομάδα νέων με στενούς δεσμούς με την προσφυγική παράδοση των χαμένων πατρίδων. Ο Σύλλογος με τις ποικίλες δράσεις του έχει αρχίσει να γίνεται ευρέως γνωστός με συμμετοχές σε διοργανώσεις σε όλη την Ελλάδα καθώς και σε φεστιβάλ του εξωτερικού. Παράλληλα με τη διδασκαλία των παραδοσιακών χορών όλης της ελληνικής επικράτειας, υπάρχει παραδοσιακή χορωδία που συνοδεύει τις παραστάσεις μας, δημιουργείται σταδιακά και με πολύ μεράκι ιματιοθήκη με παραδοσιακές φορεσιές, ενώ συχνά γίνονται και εκθέσεις παραδοσιακών αντικειμένων (οικοτεχνίας). Ψυχή του Συλλόγου και ιδρυτικό μέλος είναι η πολυτάλαντη χοροδιδασκάλα μας η Κατερίνα Κατσάνου και ο άοκνος πρόεδρος ο Κώστας Βαλκαμελής. ΟΡΑΜΑ: Οι άνθρωποι είναι άνθρωποι όταν συνευρίσκονται, όταν μιλάνε, αστειεύονται, ερωτεύονται, τραγουδάνε, χορεύουν. Οι ευκαιρίες δε λείπουν και όταν καμιά φορά λείπουν, οι ΄Ελληνες τις δημιουργούν. Τα ανταμώματα χαρακτηρίζουν το βίο των Ελλήνων. Σκοπός του Συλλόγου μας είναι να καθιερώσουμε να ανταμώνουμε μια φορά το χρόνο, σε μια γνήσια συνάντηση, με χορό, τραγούδι, φαγητό, ποτό και πολλές ευκαιρίες κοινωνικών συναναστροφών. Η ιστορία κάθε ανταμώματος ξεκινά με αφορμή την πρωτοβουλία μιας ομάδας ανθρώπων, που έχουν ένα κοινό στόχο: να ζωντανέψουν μνήμες, να ζωντανέψουν την παράδοση. Κι η πρώτη απόπειρα γίνεται θεσμός κι η ιδέα αγκαλιάζεται από όλο και περισσότερους με την κρυφή ή φανερή υπόσχεση κάθε επόμενη συνάντηση να είναι πολύ καλύτερη από την προηγούμενη και να εμπλουτίζεται συνέχεια. Αυτός είναι και ο δικός μας στόχος!

The  Festival of Traditional Dances of Nea Ionia Volos is organized for the first time ατ 2019 by the "Dancing Association of N. Ionia Volou", founded in September 2012 by a group of young people with close bonds to the refugee tradition of the lost homelands. The Association with its various actions has begun to become widely known by participating in events throughout Greece as well as in foreign festivals. Along with the teaching of the traditional dances of all the Greek territory, there is a traditional orchestra that accompanies our performances, it is created gradually and with great taste a wardrobe with traditional costumes, and often exhibitions of traditional objects (cottages). The Soul's Soul and founding member is Katharina Katsanou, the multi-talented choreographer, and Kostas Valkamelis, the untiring president. VISION: People are people when they come together, when they talk, joke, fall in love, sing, dance. Opportunities are lacking and when they are missing, the Greeks create them. The rewards characterize the life of the Greeks. The aim of our Association is to establish a relationship once a year, in a genuine meeting with dance, singing, eating, drinking and many opportunities for social gatherings. The story of each retreat begins on the initiative of a group of people who have a common goal: to bring memories alive, to live the tradition. And the first attempt becomes an institution and the idea is embraced by more and more with the hidden or obvious promise that each subsequent meeting will be much better than the previous one and will be enriched. This is our goal!

Organizer            Traditional Dancing Association of Nea Ionia Volos
Υλοποιήθηκε από τη Webnode
Δημιουργήστε δωρεάν ιστοσελίδα! Αυτή η ιστοσελίδα δημιουργήθηκε με τη Webnode. Δημιουργήστε τη δική σας δωρεάν σήμερα! Ξεκινήστε